Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Czy potrafimy jeszcze być w błędzie?

Halo! Świat oszalał!
Tak wiem, nikogo tym nie zaskoczyłam, a już na pewno nie samą siebie.
Ostatnio czytając różne wypowiedzi w intrenecie, zaczyna robić mi się niedobrze. Kiedyś chętnie czytałam dyskusje dwóch osób i próbowałam postawić się po każdej stronie i wyrobić własną opinię na dany temat. Do dyskusji potrzeba jednak minimum dwóch osób, posiadających jakąś wiedzę i odrobinę kultury osobistej. Czy proszę o zbyt wiele? Okazuje się, że tak.
Teraz ludzie(nie wszyscy oczywiście) przyjęli całkiem inną drogę prowadzenia konwersacji, a mianowicie, chcą narzucić innym swoje zdanie, którego słuszności są pewni w 100%. Czy aby na pewno tak jest? Na prawdę tacy się staliśmy? Każdy człowiek na ziemi jest teraz przekonany o swojej nieomylności i tym, że jego opinia jest tą najlepszą, a droga którą obrał jedyną słuszną?
W takim razie, wszyscy mają rację, albo nikt.
Wiemy, że wcale tak nie jest. Tak samo jak istnieje dobro i zło, jest również prawda i fałsz. Nie możemy powiedzieć, że wszyscy ludzie są dobrzy(nie wierzę w obiektywną moralność) lub założyć, że wszyscy mówią prawdę. Szczególnie w czasach Internetu musimy być świadomi tego, że ktoś może kłamać, dla żartu albo dla pieniędzy, często obu na raz. Musimy nauczyć się znowu czytać ze zrozumieniem i przesiewać wiarygodne informacje. Powinniśmy zgłębić dany temat zanim spróbujemy narzucić swoją opinie i zrugać kogoś za jego poglądy. Nie jest to jednak takie proste, bo często potrzeba wielu lat lub poświęcenia całego życia na naukę by pojąć niektóre z tych prawd czy zweryfikować kłamstwa. Mam na myśli oczywiście, fakty, mity, przypuszczenia, jak i wszystkie teorie spiskowe.
Jak to nie jest proste?! Wystarczy, że przeczytasz i rozumiesz… To jest logiczne!

„Półgłówki zwykle najwyżej głowę podnoszą”

Elżbieta Orzeszkowa


Jak słyszę cos takiego to mnie trzęsie. Takich zwrotów używają dzisiejsi internetowi inteligenci, w dyskusjach z ludźmi, którzy często daną dziedzinę studiowali lub jest to ich zawód i siedzą w tym od lat. Faktycznie, taka osoba nie jest tak wiarygodna, jak Zdzichu z kopalni czy Baśka z warzywniaka. Oni to dopiero wiedzą, bo przeczytali przecież taki mądry post lub zobaczyli filmik na YT.

„Bardzo wiele książek należy przeczytać po to, by sobie uświadomić, jak mało się wie”

Mikołaj Gogol
Efekt Dunninga- Krugera.

Chciałabym zaprezentować wam wykres przedstawiający po krótce efekt Dunninga- Krugera.

Wiem, że nikt nie chce poczuć się głupio czy gorszym od drugiego, ale na litość boską! Zastanów się zanim zaczniesz mi mówić jak żyć! Problem ten nie dotyczy tylko kwestii dyskusji politycznych czy naukowych, ale także tych przyziemnych, codziennych np. Jak zrobić dobre pranie? Nawet po czymś tak prostym, znalazłoby się pełno komentarzy od ludzi, którzy robią to najlepiej, a jak masz inny sposób to spadaj na drzewo, bo widocznie tylko tam się do czegoś nadasz. Dlaczego mamy takie przeświadczenie, że wszystko robimy najlepiej? 
Porobiłeś trochę zdjęć i dajesz rady w necie? Super, pewnie jesteś najlepszy. Zrobiłaś sobie piękny makijaż i używasz beauty blendera? Osz ty! O makijażu wiesz już na pewno wszystko. Oczywiście w tym wszystkim, najwięcej skrytych biologów znających się na szczepieniach lepiej od naukowców no i matek, które wiadomo, są dla SWOICH dzieci najlepsze.
– Ja bym czegoś takiego mojemu dziecku nie dała!
– No ok, ale ja daje.

Chcemy być wyjątkowi na tym świecie, a sami traktujemy innych tak, jakby byli dokładnie tacy jak my. Bierzemy za pewnik to, że coś, co jest dobre dla nas, będzie takie same dla drugiej osoby i jest to niesamowity błąd. Prawdziwa wolność będzie wtedy, gdy zaczniemy patrzeć na siebie, a nie na innych ludzi. Wtedy nikt, nie będzie wtrącał się sobie nawzajem w życie. Przecież mnie nie obchodzą twoje poglądy, bo mam swoje. Nie interesuje mnie też twoja moralność, bo mam swoją i jej pilnuję. O ile nie robisz mi krzywdy i nie wchodzisz z butami w moje decyzje, możemy się zaprzyjaźnić. Chętnie podyskutuję, ale nie mów mi jaka jestem i co twoim zdaniem powinnam robić, bo mnie prawdopodobnie nie znasz. Możesz mieć jakieś projekcje mojej osoby w swojej głowie i kurczowo się ich trzymać. Spoko. Widocznie już wszystko wiesz i nie musisz mnie poznawać. Proste prawda? Tak samo jest z nauką, polityką i każdą inną dziedziną naszego życia. Tak jest po prostu łatwiej.
Pozdrawiam, wasza Kamilka!

Woncham kwiatki z boku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: